2017 Yılı besyoya alımı YGS mi LYS ile mi yapılacak?

Besyo adayları ve besyo alımları hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlarımız için ...

Son günlerde sürekli olarak hem öğrenciler hemde çevremizde bilgi almak isteyen arkadaşlarımız ve rehber öğretmenler, bu konuda bize danışmakta olduğu için, sitemize de her zaman olduğu gibi bu konuda da güncel bilgileri paylaşmayı görev bildik.

Sorumuzun cevabına gelince ;
Besyolara alım şekli değişmemiştir.Alımlar yine Ygs ile yapılmaya devam etmektedir. Kafa karıştıran açıklamada genelde aşağıdaki resim kullanılmıştır.
Önceki yıllarda besyo alımları hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerde bu resimde yeralan beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünün puan türünün değişmiş olduğuna bakarak bir yanılgı içerisine girmişlerdir.

Gelelim neden böyle bir açıklama yapıldığına...Ülkemizde Besyo ve spor bilimleri olan tüm üniversiteler belirledikleri özel yetenek sınav şekillerine göre öğrenci almaktadır. Geçtiğimiz yıl Kocaeli Üniversitesi özel yetenek sınavı ile öğrenci almayacağını açıklamış ve ÖSYM tercihi ile alım yapacağını bildirerek bu bölüme gönül veren insanlara adeta ihanet etmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda Karadeniz Teknik Üniversitesi'de böyle bir yanlışa düşmüş ve 2 yıllık hüsranın ardından bu sistemin yanlışlığını görerek özel yetenek sınavları ile alımlara tekrar başlamıştır.

Bu sebeple geçtiğimiz yıl ÖSYM tercihi sistemiyle YGS-6 puan türünden alım yapan Kocaeli Üniversitesi bu yıl ise TM-2 Puan türüyle alım yapacaktır.

Bunun dışında kalan üniversiteler farklı bir açıklama yapılmadığı takdirde, özel yetenek sınavıyla alım yapmaya devam edecektir.

Besyo bölümleri beden eğitimi ve spor öğretmenliğinden ibaret olmadığı için(antrenörlük, spor yöneticiliği,rekreasyon,spor bilimleri) bu alanla ilgili bilgi sahibi olmayan kişiler, hatta bazı rehber öğretmenler dahi artık alımların değiştiği dedikodusunu yaymıştır. Fakat aslı olmayan bu haberin sebebide yukarda açıkladığımız bilgilerden dolayı kaynaklanmaktadır.

Tüm ilgilenenlerin yararlanması dileğiyle...

Sadık Emre Çiftçi


Yorumlar - Yorum Yaz