TİP 1 - TİP 2 KASLAR NEDİR?

TİP1 KAS LİFİ ( SLOW TWİTCH MUSCLE FİBERS TYPE 1) NEDİR?

    Bu kas lifi yavaş kasılan kas tipidir. Bunlar Kırmızı renkli ve büyümeleri zor olan kaslardır.  Bu adale bir başka deyişle ''kuvvet adalesi'' olarak da geçmektedir. Yorulmaya tip2 kas tipinden daha dirençli olan bu kas tipi kırmızı renklerini içlerinde demir bulunduran proteinlerden almaktadırlar. 

TİP2 KAS LİFİ (FAST TWİTCH MUSCLE FİBERS TYPE2) NEDİR?

  Bu kas lifi hızlı kasılan ve 2'ye ayrılan kas lifi tipidir; 

TİP2A KAS LİFLERİ; Kısa zamanda çıkardıkları kuvvet ile işlerini tamamlayan bu kaslar pembe renklive çok çabuk adale kasılmalarına sahiptirler. Bu kas lifleri glikozu ATP'ye dönüştürerek elde ederler.

TİP2B KAS LİFLERİ ; Çok kısa zamanlı enerjileri olan bu adale gurubunun rengi beyazdır. Bu adaleler çok çabuk kasılır ve dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Ancak bütün kas guruplarının içinde en yüksek hıza ve kuvvete ulaşan kas tipi budur. Ve bizler hızlı ve kuvvetli hareketler yapacaksak, beynimiz bu adaleler ile iletişime geçip bu adaleleri süratle çalıştırır. Kısa zamanlı enerjileri olduğundan maksimum kuvvet-sürat elde edilsin diye en son bırakırlar. (100m-200m sprinterler)spor lisesi, besyo, spor akademisi, eğitim, besyo hazırlık kursu, sefaköy, florya, bağcılar, küçükçekmece, bahçelievler, bakırköy, zeytinburnu, kurs, hazırlık kursu, besyo hazırlık kursu, besyo hazırlık kursları, istanbul besyo, besyom, başakşekir, spor, spor bilimleri, beylikdüzü kurs, avcılar kurs, besyo sınav tarihleri, tyt baraj puanı, tyt deneme,