Hangi Spor Branşı Uygulanmalaı ve Faydaları Nelerdir ?

HANGİ SPOR BRANŞI UYGULANMALI VE FAYDALARI NELERDİR ?

Spor aktivitesinin temel amacı kilo kontrolü ve zayıflamak için düzenleniyor. Oysa en temel nokta sağlığımız olmalı. 5 yaşındaki çocuktan 65 yaşındaki yaşlı bedene göre herkesin mutlaka hareket içerisinde olması gerekiyor. Ne yazık ki günümüz şartlarında her geçen gün tembellik ön plana çıkıyor ve akabinde hastalık ve kilo artışı meydana geliyor.

Spor, hareket demektir. Yani temelde bedeniniz hareket etmelidir. Bununda en temel noktası ayaklardır. Gün içerisinde yeterli hareket ettiğinizi düşünebilirsiniz ve Spor'u lüzumlu görmezsiniz. Fakat bu konuda %70 orta yaş erkekler yanılıyorlar. Özellikle bayanlar için çok daha önemli. Bazı bayanlar ev işleri görürler. Ütü, bulaşık yıkama ve yemek yapma gibi. Oysa bu faaliyetler tam olarak spor’u oluşturmaz. Çünkü ayaklar az hareket etmiştir. Bayanların kol hareketlerinden ziyade ayak hareketlerini artırması esastır. Bunun da en basit yolu yürümektir.

Çok uzak olmayan noktalara gitmek için ulaşım araçlarını kullanmak yerine yürümeyi deneyin. Örneğin, alışveriş yapacağınız market çok uzak değilse evden biraz erken çıkın ve yürüyün, alışverişten sonra da eve yürüyerek dönün.

Haftada 1-2 kez yürümek yerine banka, süpermarket, postane ya da kuaföre gitme işlerini yürüyerek yapın. Kendinizi yürüyüş yapmaya şartlandırmak üzerinizde baskı oluşturur. Her yere yürüyerek gitmek, hem sağlıklıdır hem de üzerinizde daha az stres oluşturur. Eğer gün içinde 45 dakikalık yürüyüşe ayıracak zamanınız yoksa bu süreyi 15 dakikalık mini yürüyüşler şeklinde yapabilirsiniz. Bu durum sağlığınız için faydalıdır ve ayrıca gün boyunca metabolizmanızı çalışır halde tutar. Böylece daha fazla kalori yakarsınız.

İnsanların çoğu stres ya da kafein nedeniyle kronik olarak uykusuzluk çekebiliyor. İşte bu noktada yürüyüş yapmak en iyi ferahlama yollarından biridir. Saat 16 ile 19 saatleri arasında yapacağınız yürüyüş sayesinde vücut sıcaklığınız en üst seviyeye ulaşır, kaslarınız ısınır. Yürüyüş sizi sakinleştirir ve rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.


Yorumlar - Yorum Yaz