Profesyonel Sporculuğun Kazanmaya Bir Etkisi Var Mıdır?

BESYO özel yetenek sınavlarında profesyonel sporcularla da sınavlarda yarışıldığı söyleniyor peki profesyonel sporculuğun kazanmaya bir etkisi var mıdır ?

Bir kaç yıldır bazı üniversiteler spor özgeçmiş puanınıda yetenek sınavlarında gözönüne almaktadırlar.

Bu bakımdan bu üniversitelerde genelde profesyonel sporcuların özgeçmiş puanı  amatör yada lisanssız sporculara göre daha iyi olabilmektedir.

Peki bu kazanmak için yeterlimidir ?

Genel olarak baktığımızda hayır değildir. Çünkü sınavlar genelde sadece özgeçmişten oluşmamaktadır, koordinasyon yada branş gibi sınavlarıda vardır.

Bu yüzden özgeçmiş puanının çok etkili olmadığı bi kaç değerlendirme ile sınav yapılan üniversitelerin sınavına girildiğinde profesyonel ve amatör sporcu arasında çok fazla bir fark oluşmamaktadır.

Profesyonel sporcuların amatör yada lisanssız sporculara göre genel olarak kondisyon seviyesi daha yüksek olabilmektedir.

Fakat bu farkın oluşması için sporcunun antrenmanlarının besyo sınavlarına kadar devam etmesi yada sporcunun antrenmanlara devam ederek formda kalması gerekmektedir.

Günümüzde amatör yada lisanssız sporcuların çoğununda profesyonel destek alarak antrenmanlı olarak sınavlara katıldığıda göz önüne alındığında pek fazla bir farkın oluşmadığı gözlenilmektedir.

Ve branş sınavı ile özel yetenek sınavları yapan üniversiteler her profesyonel sporcuya uygun branş sınavlarını uygulamamaktadır,

Kimi üniversite branş , kimi atletizm , kimi koordinasyon gibi farklı sınavlar uygulamaktadır.

Kişi lisanslı sporcu olmayabilir yada amatör olarak spor yapabilir fakat profesyonel sporculardan daha yetenekli olabilmektedir.

Yada çok yetenekli olmasa da aldığı ygs puanının da etkisiyle profesyonel sporcuları geride bırakarak üniversite kazandığı tecrübelerimiz ile sabittir.

Burda önemli olan doğru zamanda doğru yerde olabilmek yani doğru antrenman programı ilehazırlanmak ve yeteneğe uygun olan üniversitelerin sınavlarının tercih edilmesini sağlamaktır.